Trópusi Achát (afrikai óriás) Csigák! Csiga Mánia! Minden ami csiga!
Menü
     
Fajta leírások

Achatina Fulica 

(de nagyjából majdnem minden Achatina és Archachatina fajtára jellemző)

 

     
Eladó / For sale

Eladó csigáink

 Eladó felszerelések és kellékek

     
Csigáink

A Csiga Mánia jelenleg, 6 Achatina és 1 Archachatina fajtával büszkélkedhet!

(megtekintéshez katt a képekre)

 Achatina Fulica Fulica

Achatina Fulica Fulica galéria

Achatina Iredalei

Achatina Iredalei galéria

Achatina Immaculata Immaculata

Achatina Immaculata Immaculata galéria

Achatina Reticulata

Achatina Reticulata galéria

Achatina Fulica (Rodatzi? Coloba?)

(fajtájuk nyomozás alatt)

Achatina Fulica (Rodatzi? Coloba?)

 Archachatina Marginata

Archachatina Marginata galéria

Achatina Achatina Ghana blue body

Achatina Achatina Ghana galéria

 

Csigáink birodalma és vegyes fotók

>>megnézem<<

 

 

     
Felépítés

Forrás: csigavilag.hu

 

A csigák idegrendszere fejlett, erősen központosított. A fő központ a feji dúc vagy agydúc, emellett van még köpenydúc, zsigeri dúc és lábdúc. Garatideggyűrűjük van, melyet az agy-, láb- és köpenydúc alkot. A fejen található tapogatók, az érzékelésben elsőrendűek. A tapogatók felületén mechanoreceptorok találhatók, a tapogató tövén vagy végén fényérzékelő sejtek csoportosulásából kialakuló csésze- vagy hólyagszem található. A csigák képesek két, szemmel ellátott tapogatójuk visszahúzására. A hosszabb, szemmel ellátott tapogató alatt pedig a két további, jóval rövidebb tapogató található, melyek több funkcióval bírnak. Egyrészről az „ujjak” szerepét töltik be, másrészről pedig kémiai érzékelőként szerepelnek, valamint ezeken keresztül érzékelik a csigák a szagokat is. A szaglás tekintetében a különböző „dolgokat” más és más távolságról képesek „bemérni”. Így például a bomló leveleket, fákat akár 2 méterről is megérzik, míg a különböző kémiai anyagokat, mint a benzin, alkohol vagy aceton csupán 4 cm távolságról ismerik fel. Vannak olyan táplálékok is, mint például a dinnye, melyeket 0,5 méter távolságról ismernek fel. Sokszor felvetődik a kérdés, hogy mennyit és mit lát egy csiga. Az állat szemeivel képes látni is kis távolságról, illetve érzékelni a fény mértékét is. A csigák 1 cm távolságból képesek látni is tárgyakat. Azonban a szemek nem az egyetlenek, melyekkel képesek a csigák a fényt érzékelni. A fény érzékelésére egész testükkel képesek, mivel testüket számos fényérzékelő sejt borítja. Fontos azonban megjegyezni, hogy a csigák érzékenyek az erős fényre. Ha valamilyen lámpatesttel megvilágítjuk az állatokat, akkor ügyeljünk arra, hogy az izzó elé valamilyen, a fényt tompító tárgyat helyezzünk be, így az nem fogja zavarni a csigákat. Az előbbi érzékelésekkel szemben feltételezhető, hogy a csigák egyáltalán nem hallanak. Sok kísérlet történt, hogy hangos sikollyal vagy sípolással „ráijesszenek”, az állatokra de a csigák egyikre sem reagáltak, még a viselkedésüket sem változtatták meg. Ennek ellentmond azonban, hogy számos kutató számolt be arról a jelenségről, hogy csigája valamely zenére vagy speciális hangra megváltozott módon kezdett mozogni. Azzal azonban mindenki egyetért, hogy a csigák igen nyugodtak, csendesek és nem ijednek meg egykönnyen. A csigák feje kicsiny, rajta található a szájnyílás, fölötte pedig a tapogatók. Lábuk erőteljesen ellaposodott csúszó- vagy hasláb. A szájnyílás és a talp széle között nyílik egy exokrin mirigy, a nagy talpmirigy. Ennek váladéka, nyálkája a hasláb felszínét sikamlóssá teszi, így tulajdonképpen az állat ezen csúszik tovább. Az araszoló mozgás során az izomzat periodikusan húzódik össze, külsőleg ez, mint kontrakciós hullám jelenik meg és fut végig a haslábon. A haladó csiga mögött a megszáradt nyálka mászásnyom formájában marad meg.

A csigák legjellegzetesebb morfológiai sajátossága a külső meszes váz, a csigaház, ez három fontos funkcióval bír:

  • megvédi a törékeny testet a sérülésektől, miközben az állat mozgásban van
  • megvédi az állatot a külső ellenségektől
  • megvédi a testet a kiszáradástól

A házat a köpenyszegélyben található nagy, nyálka-, fehérje - és mésztermelő mirigysejtek választják ki. Ennek megfelelően többrétegű a csigaház. Legbelül vékony gyöngyházréteg (hypostracum) található, mely a csigák nagy többségénél hiányzik. Középütt vastag kristályos mészréteg, míg legkívül fehérjéből és kitinből álló réteg található. A csigaház egész élete során együtt növekszik az állattal.

Az achátcsigák háza fajtól függően elég súlyos. A súlyának szemléltetésére elég, ha annyit jegyzünk meg, hogy korábbi időkben a dohányültetvényeken használták arra, hogy a dohány leveleket kisimítsák.

A csigák emésztőrendszere háromszakaszos bélcsatorna. A szájnyílás a fej végén található, mely a szájüregben folytatódik. A szájüreg felső boltozatán állkapocs, alul pedig erőteljes reszelőnyelv (radula) található. A szájüreg rövid, izmos garatban folytatódik, majd a hosszabb nyelőcső és végül a tág gyomor következik. A nyálmirigyek a garat és a nyelőcső határán torkollnak a bélcsőbe. Középbéli mirigyük nagy, fejlett, a teljes középbelet körülöleli. Feladata az emésztőnedv-termelés és a tápanyag-raktározás („máj”). A középbéli mirigy szívja fel a táplálék finomszemcsés részét, a többi a rövid utóbél felé halad, majd a légzőnyílás közelében lévő végbélnyíláson át ürülnek a szükségtelen végtermékek.

Az ivarszervek a zsigerzacskó felső részében helyezkednek el, bonyolult felépítésűek, járulékos mirigyekkel állnak kapcsolatban. Annak ellenére, hogy a csigák hermafroditák, szaporodáskor mindkét egyed külön szerepet alakít. Általában a nagyobb példány játssza a női, a kisebb pedig a férfi szerepet. A két állat először szelíden végigtapogatja egymást, ezután kezdődik el a valódi „szerelem”, majd az aktus vége felé határozottan megnyomják egymás talpát. A legvégén pedig spermiumot cserélnek a kalciumtüskéjükön keresztül, ezek a peterakásig az ondótartályban tárolódnak. A peterakáskor a petecsövön áthaladó petesejteket termékenyítik meg a spermiumok. A csigák fajtól függően raknak tojást, de általában olyan 20-30 darab közötti mennyiséget. Ezeket a talajba rejtik, majd eltemetik azokat. A fiatal egyedek fajtól függően kelnek ki, nagyjából 1-2 hét alatt. Az achátcsigák élete fogságban és a természetes élőhelyükön nem egyezik meg. Míg a természetben élettartamuk akár 10-15 év is lehet, addig fogságban tartott társaik „csupán” 5-7 évet élnek. Ez persze függ az adott fajtától is.

A csigák ellenségei: sünök, egerek, különböző rovarok (tücskök, százlábúak) madarak, varangyok és békák, vakondok, menyétek, gyíkok és más csigák. Az achát csigák éjszakai lények, és nem adnak ki túl sok zajt, mely zavarhatja az embereket a pihenésben. A legtöbb amit hallhatunk az a csigák talpának a terrárium falával való érintkezése, illetve a háznak a terráriumhoz ütődése. Ezek a zajok is inkább az üvegből készült tartályok esetében jelentkeznek. Műanyag dobozok esetén jóval mérsékeltebbek ezek a hangok. A csigák nappal alszanak, nem aktívak, ilyenkor általában a tartályok rejtett részén szunyókálnak.

 

 

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Számláló
Indulás: 2011-11-05
     
Kapcsolat

e-mail

Facebook

     
Friss hírek

2012.04.25. Új galériák: Csigáink birodalma valamint Vegyes képek a bigukról néven  >>megnézem<<

2012.04.25. Frissítettük csigáink galériáit

2012.04.10. Új képek a növendékekről és a többiekről

     
Csigás oldalak
     
Érdekességek

Achatina Achatina, peték lerakása:

Pete rakás 2:

Achatina Achatina kikelése:

Achatina Fulica eszik:

     
Üzenőfal
Csak regisztrált felhasználóknak!
     
Ajánlott oldalak

Sunny Design, azaz a hobbim

Lardo a szarkánk oldala

Csömör Hermina fotográfus honlapja

Csiga Mécses

csigaházból készült mécsesek

     
Csigás képek, gif-ek

Mindenféle csigás fotó

     

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!