A Trópusi Achátcsiga
(Achatina fulica)
Ez a leírás főként az Achatina Fulicaról szól, de tartása és táplálása majdnem minden Achatina és Archachatina fejtára jellemző!
Az Achátcsiga Afrika trópusi vidékéről származik.
Élőhelyén növényekkel és állati maradványokkal táplálkozik.
Ma már Indonéziában, Vietnámban, a Fülöp- szigeteken és Kínában is egyaránt megtalálható.
Az achátcsiga kb:10- 14- hónaposan éri el a kifejlett/ ivarérett kort, kivéve az Achatina Achatina, akinél 2-3 évesen robban a biológiai bomba.
(persze ez függ a tartási körülményektől, tápláléktól és a megfelelő hőmérséklettől)
A kifejlett csigák házának hossza:12- 16cm, szélessége 5- 7cm.
Testük hossza kinyújtott állapotban: elérheti akár a 24cm- es hosszt is.
Helyváltoztatásukat, mint többi társaik a kiválasztott nyálkával, valamint haslábuk hullámzó mozgatásával teszik lehetővé.
A nyeles szemű tüdős csigák közé tartozik. Szemeik hosszú csápokon ülnek.
Fejükön két pár csáp található, a hosszabb csápok a szemcsápok, a rövidek pedig a tapogató csápok.
Látásuk igen gyenge, elsősorban tapogatással tájékozódnak.
Fogságban kb: 4- 5- évet élnek, a tartási körülményektől függően.
Terráriumi tartásuk:
Az ideális "klíma" számukra a 26C-fokos átlaghőmérséklet és a folyamatos páratartalom. (de erről később)
Két növendék állatkának még 2000 környékén én egy 50x60x70cm- es terráriumot rendeztem be. (bevallom kicsit elméreteztem, de legalább van helyük rohangálni és később kiderült, hogy kb: 70-en is bőven elférnek benne…)
Talajként faháncsot használtam, - ez bármelyik állatkereskedésben beszerezhető és a terrárium tisztántartása érdekében is nagyon praktikus. (de megfelelő a tőzeg és virágföld 1:1- arányú keveréke is valamint a kókuszrost is kiváló)
Az itatást egy rágcsálók számára készült kerámia tállal oldottam meg, de kiválóan alkalmas a teknőcöknek készült, tapadókorongos etető is. Ez a kellék nem feltétlenül szükséges és mélységére nagyon figyeljünk, mert a csigák előszeretettel fekszenek bele és könnyen megfulladhatnak!
A fent említett elméretezett terrárium terét két "szikladarabbal" szűkítettem le és ezzel azt is elértem, hogy a csigák könnyebben el tudnak bújni és még mutatósabb is lett kedvenceim új otthona.
Fontos, hogy a terrárium jól szellőzzön és felül "zárt" legyen, mert a csigák előszeretettel másznak fel az üvegfalon.
Ezen probléma nagyon egyszerűen orvosolható, készítettem derékszögű díszlécből egy keretet mely pontosan illeszkedik a terrárium tetejére és jó feszesen szúnyoghálót erősítettem rá. - úgy kell elképzelni mint egy kupakot. Ezáltal megoldott lett a jó szellőzés és a csiguk nem kívánt világolása is. A szúnyoghálót érdemes 80%-ban letakarni valamivel, hogy a páratartalom folyamatosan megmaradhasson és ne száradjon ki könnyen a terrárium!
A terrárium megvilágítására és a hidegebb hónapokban a fűtésére egy 15W- os izzót használtam, mely megfelelő kb: 26C-fokos hőmérsékletet és fényviszonyokat biztosít.
Éjszakára az optimális hőmérséklet kb: 21- 23C-fok, az ettől eltérő hőmérsékleti érték kedvezőtlen a csigák számára, kivéve a nyugalmi periódust, mely a sikeres szaporítás előfeltétele.
A 15C-fok alatti hőmérsékletet ezek a csigák nem viselik el, 27C-fok körül fokozódik a nyálkatermelésük és 35C-foknál magasabb hőmérséklet már végzetes lehet a számukra.
Táplálékuk:
Éjszakai aktivitásuk miatt este etessük őket és minden etetés előtt, alaposan permetezzük be a terráriumot!
Tehát, hogy mit is esznek ezek a kis arasznyi puhatestűek:
-
saláta,- káposztafélék,- karalábé,- karalábélevél,- spenót,- brokkoli,- tyúkhúr,- gyermekláncfű,- uborka,- paradicsom,- tök.- lédús gyümölcsök, mint pl: dinnye,- barack,- körte,- eper,- kivi,- reszelt alma,- ananász stb…- főtt tojás,- túró,- sajt,- hal,- párizsi,- gépsonka,- száraz és nedves macska vagy kutyaeledelek (mértékkel), mind- mind megfelelő táplálék csigáink számára.
Házuk növekedéséhez és megfelelő erősségéhez folyamatos mészutánpótlásra van szükségük, ezt legegyszerűbben, a papagájok csőrének koptatására készült, úgynevezett szépia kis kockákra vágásával oldhatjuk meg, vagy betehetjük Nekik egészben is (de a folyamatos páratartalom miatt nyúlóssá- ragadóssá vélhat) és élvezettel fogják ropogtatni.
Szaporítás:
Az achátcsigák hímnősek, megtermékenyítésük kölcsönös.
A sikeres tenyésztéshez több mint két példány szükséges. Egy 6- 8- példányból álló tenyészcsoport már elegendő egy tenyészet megalapozására.
Egész Évben képesek szaporodni, ehhez pár hónap nyugalmi időt igényelnek. Az én csigáimnál általában ez novembertől márciusig tart, de nem szükséges ennyi ideig "altatni" őket! (mostanában már én sem hagyom a bandát ennyit lustálkodni, mert az utóbbi pihenő időszakot sokan nem élték túl) Ez idő alatt a terráriumot ne permetezzük, tartsuk szárazon.
Közvetlenül a pihenés előtt ne etessük őket, hogy beleik kellően ki tudjanak ürülni. A nyugalmi állapot megkezdésekor, csigáink mészhártyát képeznek házuk kijáratán. A nyugalmi időszak végén, kezdjük permetezni a terráriumot és biztosítsuk nekik a kb: 26C- fokos hőmérsékletet. A nedvesség és a meleg hatására mészhártyájukat feltörik, lassan elkezdenek táplálkozni és hetek múltán szaporodni.
Tojásaikat (petéket) a terrárium aljára helyezik, szorosan egymás mellé, amiknek a száma elérheti a 90- 150 db- ot is.
Színük kezdetben fehér -világos sárga és 5- 6mm nagyságúak, alakjuk kerek vagy ovális.
A kikelés közeledtével kifehérednek és a tojások falán kezd látszani a kiscsigák házainak formája.
A kiscsigág fajtól függően kelnek ki, de ez az idő átlagosan 7-10 nap.
A frissen kelt csigák eleinte a talajban maradnak, majd napok múltán elárasztják a terráriumot.
A kiscsigák nagyon gyorsan nőnek és rengeteget esznek, eleinte salátával, spenóttal etessük őket, majd később áttérhetnek a szüleik étrendjére. A növendékek az első pár hónapban nyugodtan lehetnek egy terráriumban a szülőkkel, de az idő múlásával gondoskodnunk kell külön lakhelyről a számukra kivéve ha „túlméretezett” terráriumuk van!
Az összes kiscsigát képtelenség felnevelni (hacsak nincs elegendő helyünk a számukra), tehát ezt a problémát célszerű a tojások lerakása után megoldani.
Számomra soha nem volt egyszerű feladat, de sajnos a tojásokat meg kell tizedelni. Ha esetleg mégis túlszaporodna az állomány és nem tudunk gondos gazdit szerezni nekik, akkor a Fővárosi Állatkert átveszi az apróságokat, de azt mindenkinek tudnia kell aki erre a lépésre szánja el magát, hogy sajnos más élőlények táplálékául használják fel őket!
A tojásokat a teknősöknek is odaadhatjuk, fehérje tartalmuk miatt nagyon hasznos táplálék a számukra.
Egyéb:
Ezek az állatkák nagyon kedvesek, ha hozzászoknak gondozójuk kezéhez, akkor még simogatni is lehet őket anélkül, hogy behúzódnának a házukba!
Nagyon szeretik, ha kézben tartva langyos vízzel zuhanyozzuk őket, és nem is árt néha egy puha fogkefével finoman átsikálni a házukat.
Tudnak csámcsogni és élvezet hallgatni, ahogy ropogtatják a friss zöldségeket.
(és szeretik a sült krumplit)
Tipp:
- a terráriumot pénztárca kímélés céljából üvegesnél rendeljük meg és, hogy miért?
Még a 2000-es évek környékén, az állatkereskedésekben hasonló méretekkel rendelkező (50x60x70) terráriumot 25- 29- ezer forintért ajánlottak…
Ezzel szemben az üveges 6.000 Ft- ért készítette el!
- a párásításra és melegítésre az állatkereskedések előszeretettel kínálnak különböző berendezéseket, igen borsos áron…
Ezek azok a dolgok amik tökéletesen feleslegesek! Egy alaposan kimosott szórófejjel ellátott (ablaktisztítós) flakon 100%- ban megfelel erre a célra, a melegítést pedig a fent említett 15W- os lámpácska remekül megoldja, ha szükséges!
- a terrárium berendezéséhez "szükséges" műsziklát, barkács áruházakban és kertészetekben a leg költségkímélőbb beszerezni és darabja minimum 2.000Ft- helyett kb: 600Ft- ba kerül! Ezt egyszerűen ki kell főzni és már mehet is be a csigabirodalomba!
- a terrárium üvegére felhordott nyálkát elég nehéz eltávolítani, de egy mosogatószivacs és némi konyhasó segítségével pillanatok alatt eltüntethető! Nagyon fontos, hogy a sót maradéktalanul ki kell mosni a terráriumból, mert a csigu testével érintkezve végzetes marást okoz!
Írta: Bp. 2000, Sunny (Csiga mánia)
(A cikk több frissítésen is átesett már az évek folyamán, de az alap iromány a 2000-es évben íródott!)
|